KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W PRUSZKOWIE

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W PRUSZKOWIE

2021.03.09 – Pomyślny finał udzielania pomocy medycznej osobie
                      nieprzytomnej, podczas przejazdu zastępu GBA 581‑21
                      do pożaru kontenera na śmieci.

2021.03.09 - sam. GBA 21 i 23 JRG PSP Pruszków

W dniu 9.03.2021 o godz. 6-tej rano do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pruszkowie wpłynęła formatka z CPR o pożarze kontenera na śmieci w Pruszkowie przy ul. Dobrej. W tym samym czasie rozdzwonił się również telefon alarmowy 998 z tym samym zgłoszeniem. Do zdarzenia został zadysponowany średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 581-21 z pełna obsadą. Kilka chwil później, gdy samochód bojowy przemieszczał się alarmowo ul. Staszica ratownicy zauważyli, że na chodniku przy Urzędzie Skarbowym leży mężczyzna, a jakaś kobieta próbuje nawiązać z nim kontakt.

Zastęp zatrzymał się przy leżącym mężczyźnie w wieku ok 70 lat, a ratownicy przystąpili do rozpoznania stanu poszkodowanego, stwierdzając brak czynności życiowych (NZK). Ratownicy natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) oraz przygotowali do użycia automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). D-ca Zastępu zgłosił sytuację drogą radiową do Stanowiska Kierowania, aby do pożaru śmietnika zadysponował inny zastęp oraz aby zadysponować zespół PRM do zdarzenia z nieprzytomną osobą.

Po podłączeniu do poszkodowanego elektrod AED, urządzenie zaleciło wykonanie defibrylacji, po której ratownicy kontynuowali resuscytację poszkodowanego.

Podczas, gdy ratownicy prowadzili RKO, do pożaru śmietnika udawał się już zastęp GCBA (ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy) z Dowódcą Zmiany JRG, który posiada uprawnienia ratownika medycznego. Zastęp GCBA zatrzymał się przy zdarzeniu z nieprzytomnym mężczyzną, w celu podmiany Dowódcy z GBA i udał się dalej do pożaru wiaty śmietnikowej.

Na miejscu zdarzenia D-ca Zmiany (ratownik medyczny) przejął dowodzenie akcją udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i koordynował działania medyczne do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego (ZRM). Po ok. 4 cyklach resuscytacji (od wykonanej defibrylacji), mężczyźnie powróciły czynności życiowe (krążenie i oddech).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM (o godz. 06:17), strażacy przekazani nieprzytomnego nadal mężczyznę, ale z przywróconymi czynnościami życiowymi.

Ponadto informujemy, iż pomimo niewielkiego opóźnienia w dotarciu do płonącej wiaty śmietnikowej, pożar ten został szybko opanowany i ugaszony.

 

Liczba odsłon:576
Treść wprowadził(a): Pawul Lesław, 2021-03-11 18:17:15
Treść wytworzył(a): L.Pawul, [brak danych]
Poprzednia wersja dokumentu z dnia: 2021-03-11 18:16:29